Grafika informująca o Jarmarku Bożonarodzeniowym, w klimacie świątecznym.

Jeżeli kochacie w zimowe dni spacerować między straganami wypełnionymi świątecznymi drobiazgami… Jeżeli kochacie zapach pierników, czekolady, goździków… Jeżeli od pierwszych dni grudnia w głowie nucicie największe zimowe hity… To mamy dla Was doskonałą informację – 2 grudnia na naszym urokliwym Rynku rusza Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy 2023.

Jarmarki organizowane w centrach miast to jedna z najpiękniejszych przedświątecznych tradycji. Wprowadzają nas w klimat zbliżającego się Bożego Narodzenia, dają okazję do spotkań (m.in. z wyczekiwanym przez dzieci Świętym Mikołajem!), udziału w świetnych wydarzeniach oraz zakupów smakołyków i upominków. Dokładnie tak będzie na Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym, który do 22 grudnia potrwa na pięknie przystrojonym Rynku.

Jarmark pod znakiem MADE IN GLIWICE

Tego jeszcze nie było! W tym roku jedną z budek oddajemy rękodzielnikom, twórcom i społecznikom z naszego miasta. Polecamy Waszej uwadze, bo to stoisko wypełni się wytworami autorskiej pracy. Kupicie tam ręcznie zdobione pierniki, wianki i stroiki świąteczne, obrazy, cuda z drewna, ubrania, biżuterię, a nawet – akcesoria dla psów. Odwiedzajcie, podziwiajcie, szukajcie oryginalnych prezentów dla swoich bliskich (i dla siebie). Stoisko będzie czynne codziennie w godzinach pracy Jarmarku. Kogo spotkacie w budce „Madei n Gliwice”? LINK

Także naszą scenę w tym roku oddajemy lokalnym artystom.

– Zgodnie z hasłem „Made in Gliwice”, pod którym upływa nam ten rok, wspieramy i promujemy gliwickie talenty. Imprezę otworzą nasze mażoretki i niezawodni Prywaciarze, gliwicki duet djsko-konferansjerski, dzięki którym zimowe przeboje popłyną z płyt winylowych. Tego samego dnia na scenie pojawią się artyści Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach w programie „Kiermasz Świątecznych Piosenek”. Usłyszymy także niesamowitych: Velveteve, Anię Laskowską i Saksoholików – zaprasza Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

BOGATY PLAN WYDARZEŃ

Przez trzy weekendy będziemy tańczyć, słuchać, śpiewać i wzruszać się, oglądając „bezdomną Pastorałkę”. Program tegorocznego Jarmarku jest niezwykle bogaty i różnorodny. Muzycznie z jednej strony nie zabraknie wielkich hitów, które doskonale znamy ze stacji radiowych, a z drugiej – m.in. dzięki Juanky Leon & Cuban Christmas Songs – muzyki świątecznej w klimacie… latino (!), pełnej spontanicznej i autentycznej radości. Sięgamy także po folklor i ludowość, choć w dwóch zupełnie innych odsonach. 9 grudnia zapraszamy na koncert zespołu LOR, który na Youtube ma 3,2 mln odtworzeń. 4 młode i utalentowane dziewczyny tworzą klimatyczną, pełną kobiecej subtelności muzykę –  łącząc skrzypce, pianino i ujmujący wokal. Z kolei 16 grudnia naszą scenę przejmą górale babiogórscy. Zespół Ziemia Suska śpiewem i żywiołowym tańcem przybliży kulturę swojego regionu. Na Jarmarku będzie także czas na składanie życzeń i przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju (17 grudnia).

DLA DZIECI

Święty Mikołaj – to na niego z niecierpliwością czekają najmłodsi. W tym roku odwiedzi Gliwice już 3 grudnia i w prezencie zapewni nam masę atrakcji. Od godziny 16.00 w planie pokazy baniek, malowanie piaskiem oraz koncert świątecznych utworów z kultowej komedii „Kevin sam w domu”. Z kolei 17 grudnia o godz. 17.00 specjalnie z myślą o dzieciach ruszy „Muzyczna Karuzela”, czyli koncert Doroty Banaś, znanej doskonale z projektu „Maluchy w Krainie Dźwięków”. W zimowym programie usłyszymy znane melodie (m.in. „Pada śnieg”, „Let it snow”), ulubioną „Krainę Lodu” oraz motywy muzyczne z bajek i filmów. To co dzieci (wiemy, że dorosłych również) kręci na Jarmarku to też karuzela wiedeńska i koło młyńskie oraz – tegoroczna nowość – świąteczna ciuchcia (atrakcje płatne). 

JARMARCZNE KRAMY

Miody, ozdoby świąteczne, pachnące wędliny, sery, chleb, aromatyczne grzańce, herbaty i wiele, wiele więcej. Tym wypełnią się w tym roku świąteczne budki. Na zakupy zapraszamy od 2 do 22 grudnia, od niedzieli do czwartku w godz. 12.00 – 20.00, a w piątki i soboty aż do 22.00.

Na Jarmark zaprasza Prezydent Gliwic Adam Neumann. Organizatorem jest Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.


PLAN JARMARKU 2023

2 grudnia

16.00 – Tańczące Mikołajki | Pokaz zespołu Mażoretki Pantery CK Victoria

16.00 – Kiermasz Świątecznych Piosenek | Koncert Państwowego Studium Wokalno-Baletowego w Gliwicach

17.00 – 21.00 Prywaciarze świątecznie | zimowe przeboje z płyt winylowych

3 grudnia

16.00-19.00 Spotkanie z Mikołajem | pokazy „Świat baniek”, malowanie piaskiem, koncert świątecznych utworów z filmu „Kevin sam w domu”

9 grudnia

16.00-19.00 Gliwickie Obchody Dnia Wolontariusza z Centrum 3.0 | pośrednictwo wolontariatu, animacje, herbatka od serca

17.00 Velveteve | koncert – acoustic indie pop

 18.00 LOR | koncert – indie pop folk

15 grudnia

18.00 Rodzeni za ścianą. Bezdomna Pastorałka. | autorski spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Stosowanego 

19.30 Ania Laskowska „It’s…time” | koncert świąteczny gliwiczanki, finalistki The Voice Kids

16 grudnia

17.00 Ziemia Suska – obrzędy Bożego Narodzenia | 

19.00 Juanky Leon & Cuban Christmas Songs | koncert świąteczny w latynoskim stylu

17 grudnia

17.00 Muzyczna Karuzela | zimowe show dla dzieci

17.00 Msza Św. w intencji gliwiczan |Katedra pw. św. Apostołów Piotra i Pawła 

18.20 Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

19.00 Saksoholicy | koncert kwartetu saksofonowego z Gliwic


wydarzenie towarzyszące:

10 grudnia, godz. 18.00 | Koncert świąteczny z cyklu Mistrzowskie Interpretacje | Gliwicka Orkiestra Kameralna i goście | Sala koncertowa PSM I i II st. im. L. Różyckiego