plakat informujący o wydarzenie Rozmawiajmy o depresji

W najbliższych dniach w Gliwicach swoją uwagę skupiamy na szalenie ważnym temacie – będziemy Rozmawiać o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży. Główna część wydarzenia odbędzie się w PreZero Arenie Gliwice, ale wiele do zaoferowania mają także partnerzy.

Wydarzenie skierowane jest do dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli gliwickich szkół podstawowych (klasy 4-8) i ponadpodstawowych. Jego celem jest uświadamianie i uwrażliwianie na problemy natury psychicznej, ze szczególnym naciskiem na pomoc, rozwiązywanie problemów i profilaktykę.

– Miasto Gliwice przywiązuje wagę do dbania o dobrostan psychiczny mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzieży, stąd pomysł na wydarzenie skierowane do tej grupy. Zależy nam, by młodych ludzi wyposażyć w wiedzę i narzędzia, które pomogą im radzić sobie ze stresem, chronić swoją wewnętrzną równowagę, ale też odpowiednio reagować na kryzysy. Wierzę, że będzie to cenne wsparcie w szkolnej codzienności, które zaprocentuje również w dorosłym życiu – mówi Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Przeczytaj cały tekst o Gliwickich Dniach Rozmów o Zdrowiu Psychicznym Dzieci i Młodzieży na stronie gliwice.eu

Atrakcyjnie = skutecznie. Takie hasło przyświeca pomysłodawcom i organizatorom wydarzenia, dlatego chcąc dotrzeć do młodych ludzi i ich rodziców organizatorzy zadbali o bogaty program wydarzenia. Do wyboru przykładowo: warsztaty „W zdrowym ciele zdrowy duch”, warsztaty psychologiczne z elementami psychodramy, Trening Umiejętności Społecznych, warsztaty taneczne „Uwolnij Emocje”, warsztaty oddechowe, fotograficzne, krawieckie, rękodzielnicze, dotyczące zagrożeń w mediach społecznościowych, uzależnienia od gier, Internetu; zdrowego odżywiania dziecka, stylów wychowania, depresji młodych. Dostępne będą także: warsztat emocjonalny, zajęcia muzykoterapeutyczne oraz konsultacje indywidualne z psychologiem i seksuologiem.

Zaplanowano też dedykowane panele tematyczne dla różnych grup: nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych, uczniów szkół podstawowych (klasy 4–8) oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.

Ponadto w holu C dostępny będzie „Targ Pomocy”, gdzie na uczestników czekać będą stoiska oraz aktywności przygotowane przez gliwickie placówki na co dzień zajmujące się profilaktyką, leczeniem i terapią zdrowia psychicznego.

Gościem specjalnym imprezy będzie Leszek Klimas – motywator, Mistrz Świata Sylwetki Atletycznej, twórca metody „Efekt Klimasa”, specjalista do spraw walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci i młodzieży, który poprowadzi autorski trening dla szkół podstawowych w ramach akcji „Poruszajmy Polskę”, a jego uczestnicy – niezależnie od swojej kondycji i wydolności – będą mieli szansę odczuć dobroczynny wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne.

Posłuchaj rozmowy z Agnieszką Wilczyńską, dyrektorką Poradni Pedagogicznej i Psychologicznej w Gliwicach


PLAN NA NAJBLIŻSZE DNI

źródło: UM Gliwice, materiały własne