Mężczyzna trzymający w ręce aparat fotograficzny

 

*Made in Gliwice – program Centrum Kultury Victoria, którego celem jest prezentowanie oraz promocja lokalnych twórców, animatorów oraz miejsc otwartych na kulturę. Materiały opracowane ramach projektu pojawiają się w Internecie i mediach pod nazwą „Made in Gliwice” #madeingliwice.

Galeria na 6 | Sławomir Kokoszka

Bardzo blisko Rynku przy ulicy Matejki od lat działa Galeria na 6, która regularnie otwiera się na artystów, organizując wystawy. To miejsce od lat tworzy Sławomir Kokoszka przy wsparciu przyjaciół.

Teraz inspiracją dla ludzi związanych z galerią stały się setne urodziny Jerzego Lewczyńskiego, wybitnego fotografa, artysty, krytyka, mentora, który na wiele lat związał się z Gliwicami. Jaki był prywatnie? Twórcom wystawy udało się dotrzeć do kilkudziesięciu zdjęć z archiwów prywatnych rodziny i znajomych. Te kadry to także kawał historii gliwickiej fotografii – uwiecznione zostały takie postaci jak Zofia Rydet, Jan Suchan, członkowie Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawę o Lewczyńskim można oglądać w galerii na 6 do 2 maja.

Posłuchaj podcastu z serii „Made in Gliwice” o Galerii na 6, wystawie o Jerzym Lewczyńskim i ludziach tworzących w Gliwicach | rozmowa ze Sławomirem Kokoszką