W 1790 roku w niebo balonem wzniósł się pierwszy Polak. Ponad 230 lat później na terenie gliwickiego lotniska odbędzie się rekonstrukcja tego wydarzenia. Przed nami odlotowa impreza „Noce pod skrzydłami”!

W planie liczne atrakcje, doskonała muzyka i kino we wnętrzu hangaru! Zapraszają Prezydent Miasta Gliwice, Centrum Kultury Victoria oraz Aeroklub Gliwicki. Wstęp na wydarzenia „Nocy pod skrzydłami” jest bezpłatny.

14 maja 1790 roku w Warszawie po raz pierwszy balonem w niebo wzbił się ekscentryczny arystokrata – hrabia Jan Nepomucen Potocki, pisarz, podróżnik, badacz, autor fantastyczno-filozoficznej powieści „Rękopis znaleziony w Saragossie”.  W lot zabrał ze sobą swego sługę oraz małego, białego psa. Wszystkiemu przyglądała się liczna publiczność oraz król Stanisław Poniatowski.

14 maja o godzinie 17:00 na gliwickim lotnisku zobaczymy rekonstrukcję tego wydarzenia. Wcześniej Potockiego będzie można zobaczyć w zabytkowym powozie, którym przejedzie ulicami Gliwic. Poza tym w planie dwudniowego wydarzenia „Noce pod skrzydłami” liczne pokazy, prezentacja samolotów i zabytkowych szybowców, możliwość skorzystania z symulatora lotów.

Wieczorem hangar lotniska zmienimy w salę koncertową.

W sobotę, 14 maja o godzinie 20:00 wystąpi Jazz Band Młynarski-Masecki. Usłyszymy piosenki sprzed kilkudziesięciu lat nagrane w nowoczesnych aranżacjach. Będzie jazz, swing i tango w stylu polskich orkiestr okresu międzywojennego. Ten polski zespół ma na koncie dwie doskonałe płyty, przyjęte przez publiczność z ogromnym entuzjazmem. Muzycy sięgają po utwory taneczne, w większości nieznane autorów, takich jak Adam Aston i Henryk Wars. I to m.in. za dobór repertuaru Jazz Band Młynarski-Masecki  zyskuje uznanie krytyków – opisywany jest jako zespół, który przywrócił polskiej muzyce rozrywkowej ważny fragment twórczości przerwany wybuchem II wojny światowej.

fot. ladoabc.com

Po koncercie jazzowym w hangarze wyświetlony zostanie film „Dziewczyna szuka miłości” z 1938 roku!

Na ekranie zobaczymy dwójkę doskonałych aktorów tamtego pokolenia  – Tamarę Wiszniewską i Mieczysława Cybulskiego. Bogaty przemysłowiec, który przed laty wyemigrował do Rio de Janeiro, przylatuje na wakacje do Polski ze swoją piękną córką, Janiną. Na jednej z warszawskich ulic psuje im się samochód. Pomocy udziela im Jerzy, mechanik i pasjonat lotnictwa, który w szopie buduje… samolot. Tak rodzi się pomysł na biznes (linie lotnicze do Brazylii), ale też… wielka miłość między młodymi. Ciekawostką jest, że część brazylijskich scen kręconych było na lotnisku w Bielsku Białej.

fot. www.stare-kino.pl

W niedzielę o godzinie 20:00 w hangarze rozpocznie się koncert „Muzyka kina i skandynawski chłód” w wykonaniu Cinema Brass Band.

Usłyszymy przeboje muzyki filmowej z takich produkcji jak: Ojciec chrzestny, Życie jest piękne, Gwiezdne wojny, a także – specjalnie z okazji „Nocy pod skrzydłami” – utwór skomponowany w 1941 roku przez Richarda Addinsela do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”. Opowiada on historię polskiego pianisty i pilota Stefana Radeckiego w czasie II wojny światowej. Podczas koncertu zespół wykona także przeboje Wojciecha Kilara, uważanego obecnie za jednego z najwybitniejszych twórców polskiej muzyki filmowej. Przy fortepianie Michał Dziewior – pianista, który z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Jest zdobywcą wielu nagród. Koncertuje w Polsce i na świecie.

Tego dnia zobaczymy również film „Arktyka”, wstrząsający obraz o walce człowieka z naturą po tym, jak na Islandii rozbija się samolot z jednym pasażerem.

Główną rolę w filmie oprócz rewelacyjnego aktora Madsa Mikkelsena gra… gliwicki ANTEK, czyli samolot Antonow AN – 2, który przez wiele lat służył skoczkom naszego Aeroklubu.

fot. Filmweb