Jak wspomina Sośnicę pochodzący z niej były piłkarz i reprezentant Polski, Włodzimierz Lubański? Która z tutejszych zawodniczek w dniu własnego ślubu zagrała mecz w ekstraklasie piłki ręcznej kobiet? Jak dawniej wyglądała Sośnica oraz życie jej mieszkańców? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań miłośnicy tej części naszego miasta znajdą w książce „Gliwice-Sośnica ludzie i miejsca”, wydanej w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022.
Książka „Gliwice-Sośnica ludzie i miejsca”, wydana we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Gliwicach, to praca zbiorowa wielu osób, m.in. mieszkańców dzielnicy, miłośników historii naszego miasta, kolekcjonerów pamiątek, przedstawicieli lokalnych szkół, parafii, instytucji kultury oraz firm. Publikacja przedstawia historię miejsc wartych podkreślenia, odwołuje się do życia kulturalnego i sportowego dzielnicy, pokazuje jej wielobarwny charakter. Zawiera ciekawe, wzbogacone zdjęciami artykuły, stworzone na podstawie archiwalnych materiałów, kalendarium najważniejszych wydarzeń Sośnicy w latach 1847–1945, dokumentalne opracowania lokalnych legend, mapy, a także – co ważne – wspomnienia i wywiady z obecnymi i dawnymi mieszkańcami dzielnicy, m.in. prof. Krzysztofem Nitschem i Włodzimierzem Lubańskim. Inicjatorką projektu i redaktorem wydania została Iwona Pochopień, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach, aktywnie działająca na rzecz oświaty i środowiska lokalnego.
Promocja, a zarazem premiera książki odbyła się w czwartek, 16 lutego, w siedzibie Domu św. Jacka przy ul. Przedwiośnie 3 w Sośnicy i zgromadziła wielu znakomitych gości.
– Nie pochodzę z Sośnicy, ale odkrywałam tę dzielnicę przez wiele lat. I uwierzcie – jest piękna. Tego piękna można szukać w różnych miejscach. Jeśli spojrzysz głębiej w miejsce, które widzisz od wielu lat, to zobaczysz coś więcej. Po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej patrzę na te same ulice czy budynki, które znałam. Niesamowite jest to, że sami mieszkańcy napisali tę książkę dla mieszkańców. Jest ona wyjątkowa, ponieważ ma tak wielu współautorów – oni wszyscy zawarli w niej cząstkę siebie – mówiła w trakcie spotkania inicjatorka projektu, Iwona Pochopień.
Publikacja jest jednym z zadań publicznych zrealizowanych w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022. Wniosek o jego realizację złożył gliwicki radny, Marcin Kiełpiński. Łączny koszt wykonania zadania w ramach GIL 2022 wyniósł ponad 32 tys. zł, z czego 18 tys. zł wyniosło dofinansowanie ze strony miasta.
– Dzisiejsze spotkanie to fantastyczne potwierdzenie, że Gliwicka Inicjatywa Lokalna spełnia swoje zadanie i pozwala na współfinansowanie realizacji pomysłów mieszkańców naszego miasta. Książka „Gliwice – Sośnica, ludzie i miejsca” jest wynikiem pracy wielu osób. To efekt Państwa pomysłów, wiedzy, konsekwencji, zaangażowania i umiejętności współpracy. To spora dawka wiedzy o historii i tradycjach tego miejsca. Bardzo Państwu dziękuję i gratuluję tak dobrego zakończenia projektu – mówił podczas uroczystości prezydent Gliwic, Adam Neumann.
Książka „Gliwice-Sośnica ludzie i miejsca” ukazała się nakładem 629 egzemplarzy. Część z nich zostanie przekazana bezpłatnie m.in. do Biblioteki Narodowej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach, bibliotek szkolnych: ZSET, SP nr 21, SP nr 14, przedszkoli: ZPM nr 1 i PM nr 22 oraz Radzie Dzielnicy Sośnica. Jak deklarują współautorzy – wkrótce będzie dostępna także w formie e-booka.
źródło: gliwice.eu; fot. G. Ożga/ UM w Gliwicach
#madeingliwice