Zdjęcie przedstawia teren lotniska. Na pierwszym planie samolot. Wokół spacerują ludzie.

13 i 14 maja na gliwickim lotnisku odbyły się „Noce pod skrzydłami”. Pokazy lotnicze, rekonstrukcja lotu balonem, a także koncerty i projekcje filmowe przyciągnęły tłumy zainteresowanych mieszkańców i turystów.

To druga edycja „Nocy pod skrzydłami”. Termin imprezy nie był przypadkowy – 14 maja 1790 roku, czyli dokładnie 233 lata temu, balonem w niebo wzbił się pierwszy Polak, hrabia Jan Potocki. W sobotnie popołudnie uczestnicy mieli okazję zobaczyć rekonstrukcję tego wydarzenia. W historyczne postaci wcielili się aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Fotografia przedstawiająca balon lotniczy, który wzbija się do lotu. Wokół niego stoją ludzie.

Ale atrakcji podczas dwóch dni weekendowych na terenie lotniska Aeroklubu Gliwickiego było dużo więcej. Miłośnicy lotnictwa mogli podziwiać prezentacje między innymi zabytkowych szybowców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też podniebne samolotowe akrobacje oraz niedzielne atrakcje przygotowane przez wojsko w ramach „popołudnia z wojskiem”. W oba wieczory impreza przeniosła się do hangaru, gdzie amatorzy muzycznych wrażeń mogli posłuchać koncertów. W sobotę zagrała orkiestra Em Band z Jaworzna, która zaprezentowała utwory znakomitego muzyka Glenna Millera. Bezpośrednio po koncercie odbył się seans amerykańsko-brytyjskiego filmu z 1941 roku „Niebezpieczne światło księżyca”. W niedzielę natomiast przed publicznością wystąpił Józef Skrzek. Na zakończenie wydarzenia wyświetlono dramat wojenny „Karbala”.

Organizatorzy: Centrum Kultury Victoria i Aeroklub Gliwicki
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak

źródło: gliwice.eu

fot. K. Krzemiński