Grafika informująca o Jarmarku Bożonarodzeniowym, w klimacie świątecznym.

Ostatni weekend jarmarku zapowiada się teatralnie i koncertowo. Czeka nas aż trzydniowa dawka świątecznych atrakcji!

15 GRUDNIA

18:00 Rodzeni za ścianą. Bezdomna Pastorałka

Autorski spektakl teatralny pt. Rodzeni za ścianą. Bezdomna pastorałka to uwspółcześniona próba ujęcia najpiękniejszych polskich tradycji pastorałkowych. Skromna i minimalistyczna, zachowująca luźną, kolędową formę, premierowo zagrana w 2018 roku. Sztuka ta, choć z jednej strony czerpiąca garściami z estetyki tradycyjnych pastorałek, z pewną dozą młodzieńczej bezczelności, równocześnie pozwala sobie na wprowadzanie znaczących dla gatunku zmian; ludowość przemienia w uliczność, sielankową atmosferę zastępuje okołoświąteczną farsą broadwayowską, a tradycyjny kolędowy repertuar ubogaca o współczesne piosenki świąteczne mające ze wspomnianą tradycją niewiele wspólnego.

Grafikaq przedstawiająca dwie postaci. Zapowiadająca spektakl.

Przedstawiając tradycyjną, bożonarodzeniową opowieść, porusza tematykę współczesnych problemów społecznych, pozostawiając momenty do namysłu i refleksji tuż obok śmiechu i radości. Spektaklowi towarzyszy, a raczej odgrywa jedną z głównych ról – muzyka grana na żywo. To idealna okazja do wspólnego kolędowania.

 

19:30 Ania Laskowska „It’s time”

Koncert świąteczny gliwiczanki, finalistki The Voice Kids

Zdjęcie Ani Laskowskiej z czapką z daszkiem z napisem "The Voice Kids".

Ania swoją przygodę ze sceną rozpoczęła mając niespełna 6 lat na scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, a zaraz potem kontynuując swoją przygodę na scenie Opery Śląskiej w Bytomiu. Kontynuacją były występy podczas wielu festiwali międzynarodowych i ogólnopolskich, których jest laureatką. Podczas programu The Voice Kids podbiła serca wszystkich trenerów i wielokrotnie zachwycała interpretacją, wrażliwością i muzykalnością. Gra na fortepianie, fascynuje ją jazz. Śpiew i muzyka to największa pasja Ani z którą wiąże swoją przyszłość.

Podczas koncertu usłyszymy wykonania takich utworów jak „Bambino Jazz„, „Pierwsza gwiazda„, kolęd w niezwykłych aranżacjach oraz corocznego świątecznego hitu „All I want for Christmas is You”.

Więcej o Ani Laskowskiej dowiecie się w projekcie Made in Gliwice (link)

16 GRUDNIA

16:00 Ziemia Suska – Obrzędy Bożego Narodzenia

Koncert – folklor górali babiogórskich

Zespół regionalny ZIEMIA SUSKA powstał w 2005 roku. Działa przy Centrum Kultury i Filmu im. Billy Wildera w Suchej Beskidzkiej. Prezentuje autentyczny folklor górali babiogórskich, kultywuje śpiew, obrzędy i miejscowe tradycje. W swoim repertuarze posiada programy :”Obrzędy Bożego Narodzenia”, ”Na Szczepana”, ”Na ostatki”, ”Wesele”, ”Zabawa w karczmie”, ”Zbójnicki”. Zespół wykonuje pieśni babiogórskie, wykorzystując w programach dawne, miejscowe, żywiołowe tańce. Brali udział w wielu festiwalach i konkursach, gdzie zdobywał nagrody i wyróżnienia. Występował w wielu miastach w Polsce i za granicą.

Kierownikiem zespołu jest Jacek Master

Kierownictwo artystyczne Bernadeta Ryt

19:00 Koncert Cuban Christmas Time

Boże Narodzenie w klimacie latino i jazzu

Juanky Leon & Yaremi Kordos & Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz

Polskie Boże Narodzenie w klimacie latino i jazzu – tak w kilku słowach można określić kolejny projekt kontrabasisty Rolanda Abreu. „Cuban Christmas Time” przeniesie słuchaczy w atmosferę Świąt pełnych spontanicznej i autentycznej radości, w których nie zabraknie latynoskich rytmów, jazzowych improwizacji i elementów wywodzących się z klasyki. W repertuarze znalazły się aranżacje nie tylko polskich i międzynarodowych kolęd i świątecznych utworów wszech czasów, ale również popularnych form pochodzących z odległych Karaibów. Liryczne bolero „Obsesión” Pedro Floresa czy genialna kompozycja „Maria Cervantes” Noro Moralesa, napisana na cześć kubańskiej pianistki, wokalistki i autorski tekstów, to tylko kilka przykładów. Ciekawy skład zespołu oparty o solidne fundamenty muzyki latynoamerykańskiej i uzupełniony o saksofon jazzowy, nietuzinkowe osobowości muzyczne oraz fuzja gatunków i stylów! Znajdziemy tu bogactwo koncepcji artystycznych, dzięki którym projekt trafi zarówno do miłośników muzyki latino, jak i do entuzjastów jazzu.

Skład zespołu: 

Juanky Leon – wokal

Yaremi Kordos – wokal

 

Roland Abreu & The Cuban Latin Jazz:

Roland Abreu – kontrabas

Taras Bakovskyi – saksofon

Paweł Kukuła – piano

Dominik Jaske – perkusja

17 GRUDNIA

17:00 Muzyczna Karuzela

Zimowe show dla dzieci

Dorota Banaś, czyli uwielbiana przez publiczność „Maluchów w krainie dźwięku” Pani Dorotka, artystka Filharmonii Zabrzańskiej, gdzie realizuje projekty muzyczne dla najmłodszych, zaprasza na ciepły i energetyczny koncert dla dzieci i nie tylko. W programie autorskie piosenki z łatwo wpadającą w ucho melodią, zachęcającym do aktywności rytmem i dobrym tekstem. Wszystko po to, by maluchy i przedszkolaki świetnie się bawiły a przy okazji także uczyły. W zimowym programie nie zabraknie świąteczno-zimowych melodii (m.in. „Pada śnieg”, „Let it snow”), ulubionej „Krainy Lodu” oraz motywów muzycznych z bajek i filmów.

Wykonawcy:

Dorota Banaś – wokal, skrzypce, ukulele,

Szymon Gołąbek – gitara

Andrzej Schneider – perkusja, instrumenty perkusyjne

Dominik Sławiński – bas

17:00 Msza Św. w intencji gliwiczan

18:20 Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju

19:00 Saksoholicy

Koncert kwartetu saksofonowego z Gliwic.

Więcej o zespole dowiecie się w projekcie Made in Gliwice (link)

Data wydarzenia:
15 grudnia | godz. 18:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny