Za nami wyjątkowo udane wakacje – wypełnione muzyką, warsztatami, spotkaniami, pokazami filmowymi pod gołym niebem. Najbliższe tygodnie zapowiadają się równie atrakcyjnie. Z tą różnicą, że wydarzenia kulturalne przenoszą się pod dach.

Otwarty Salon Muzyczny po dwóch letnich koncertach – w ogrodzie Willi Caro i w Parku Chopina – tym razem odbędzie się w Palmiarni Miejskiej. W niedzielę 15 października w samo południe między bujną, tropikalną roślinnością rozbrzmiewać będzie lekka muzyka salonowa, która z wielkim powodzeniem gościła m.in. na balach w dziewiętnastowiecznym Wiedniu. Ten koncert – w wykonaniu Zespołu Muzyki Salonowej  ELEGANZA, na który składają się muzycy Gliwickiej Orkiestry Kameralnej – zadowoli miłośników Johanna Straussa, ale także fanów melodii znanych z polskich filmów i seriali. Udział w koncercie jest wolny, obowiązują jednak bilety wstępu do Palmiarni.

muzycy grający na scenie w palmiarni miejskiej

fot. materiały Gliwickiej Orkiestr Kameralnej

16 października w Ruinach Teatru Victoria odbędzie się kolejny koncert tegoroczną edycję 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’improvviso. „Crossroads” to efekt skrzyżowania dróg świetnych muzyków z kilku orkiestr: Freiburger Barockorchester z Fryburga, Finnish Baroque Orchestra z Helsinek, Barokkanerne z Oslo oraz dwóch wybitnych prowadzących i solistów: klawesynisty Marcina Świątkiewicza oraz skrzypka i koncertmistrz orkiestry z Fryburga Gottfried von der Goltz. Artyści zaprezentują dzieła Händla, Vivaldiego, Scheibego i Bacha. Podczas koncertu zostaną wręczone nagrody Prezydenta Miasta Gliwice w dziedzinie kultury. Początek o godz. 18.30. Bilety dostępne na stronie wydarzenia.

Dla tych, którym trudno pogodzić się z coraz chłodniejszą aurą, mamy rozgrzewającą propozycję. Marcin Kydryński zabierze Was prosto z Gliwic na gorącą Kubę. 19 października o godzinie 18.30 w Scenie Bajka Kinie Amok rozpocznie się spotkanie autorskie przy okazji wydania książki „Milagro. Dziennik kubański”. Kydryński opowie o swojej wielotygodniowej podróży po wyspie pełnej muzyki, kontrastów, historii. Pokaże też zdjęcia swojego autorstwa. Finałem spotkania będzie koncert latynoskiego trio: Miguel Fonseca – Maria Rodriguez – Christian Mora. Muzycy zagrają tęskne bolera, odświeżą zapomniany son i rozczulą klasykami kubańskiej salsy. Uwaga, ostatnie (!) bilety dostępne są przez Internet (www.ckvictoria.pl) lub stacjonarnie – w kasie kina oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Zdjęcie z wnętrza samochodu. Mężczyzna z aparatem fotograficznym robi zdjęcie ciemnoskóremu kierowcy.

fot. K. Rubik

W październiku w Gliwicach odbędzie się już 11-sta edycja Wesołego Wędrownika, festiwalu twórczości Norberta Blachy. Wydarzenie to jest wyrazem pamięci o fantastycznym gliwickim pianiście, kompozytorze, pedagogu. 21 października w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Ziemowita 12 rozpoczną się warsztaty chóralne, których finałem będzie koncert (22 października). To unikalna okazja, by poznać twórczość Norberta Blachy w klasycznej odsłonie. Usłyszymy między innymi „Pater Noster”,  „Deep River”, „Modlitwę o pokój”, należącą do kanonu utworów wykonywanych przez chóry na całym świecie. Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne są na stronie www.wesolywedrownik.pl/koncerty.

Z pewnością adresem wartym zapamiętania jest Parkowa 5, czyli Scena Bojków.

14 października zawita tam zespół Amarok, jeden z najbardziej niekonwencjonalnych i charakterystycznych składów rockowych na polskiej scenie. Usłyszymy materiał z płyty „Hero”, która w Spotify osiągnęła ponad milion odtworzeń. To koncert organizowany przez zewnętrznego organizatora, bo warto zaznaczyć, że sala widowiskowa w Bojkowie cieszy się coraz większą popularnością wynajmujących, dzięki czemu w najbliższym czasie przed nami także spektakle teatralne, koncerty w ciemności, stand-up.

Tej jesieni w Scenie Bojków odbędą się także koncerty doskonale znanego w Gliwicach cyklu Czwartek Jazzowy z Gwiazdą, organizowanego przez Śląski Jazz Club przy współpracy z Centrum Kultury Victoria. 2 listopada wystąpi Michał Barański Quartet ft. Shachar Elnatan z autorskim projektem Masovian Mantra, łączącym elementy folkloru polskiego i indyjskiego. Z kolei 16 listopada w Bojkowie wystąpią EMILIANO D’AURIA QUARTET, topowy i niezwykle porywający włoski zespół w nowej odsłonie wraz z bardzo popularnym w Europie, wyśmienitym trębaczem Luca Aquino w Gliwicach. Szczegółowe informacje na stronie www. czwartekjazzowy.pl.

20 października do czerwoności rozgrzeje się parkiet Sceny Bojków, gdzie – z inicjatywy Centrum Kultury Victoria – odbędzie się kolejna Prywatka. To przebierana potańcówka organizowana przez Victorię przy ul Parkowej 5, na której do tańca (z płyt winylowych) grają Prywaciarze, gliwicki duet DJsko-konferansjerki. Dwie wcześniejsze edycje wydarzenia skradły serca uczestników. Tym razem temat przewodni to THRILLER, więc mile widziane są przebrania za postaci grozy z filmów i powieści. Wampiry i kościotrupy, pora (w tańcu) rozruszać Wasze kości… Początek Prywatki o godzinie 19.00, bawimy się do północy. Wstęp to 10 zł, płatne prze wejściu.

Tłum tańczących ludzi, bawiących się na imprezie

fot. M. Buksa

Z myślą o najmłodszych 29 października i 12 listopada Scena Bojków zmieni się w magiczną krainę dźwięków. Zapraszamy na koncerty umuzykalniające dla niemowlaków, dzieci do 6-go roku życia i rodziców spodziewających się potomstwa. „Maluchy w krainie dźwięków” – będzie to czas na zabawę, poznawanie dźwięków i instrumentów w swobodnej, niemal piknikowej atmosferze. Bilety można kupić wyłącznie przez Internet.

Niezmiennie polecamy uwadze wydarzenia organizowane w Stacji Artystycznej Rynek oraz filmy na dużym ekranie w Kinie Amok. To tylko część propozycji, więcej dostępnych jest na stronie internetowej gama.gliwice.eu lub w Waszych telefonach w Gliwickiej Aplikacji Miejskich Aktywności (dostępną za darmo w Google Play lub AppStore). GAMA to wciąż aktualizowany kalendarz wydarzeń w naszym mieście, co ważne organizowanych nie tylko przez Centrum Kultury Victoria, ale także zewnętrzne podmioty.