Gliwiccy melomani muzyki klasycznej od wielu lat mogą korzystać z bogatej oferty festiwalowej dostępnej w naszym mieście. W związku z jubileuszową edycją dwóch z nich, chcieliśmy przedstawić historię kilku festiwali muzycznych, które na stałe wpisały się do kalendarza kulturalnego Gliwic.
Początek roku rozpoczyna Wiosna z Fryderykiem, której pomysłodawcą i współorganizatorem jest Tomasz Beler. W marcu już po raz piętnasty w urokliwych wnętrzach Palmiarni Miejskiej rozbrzmiewała muzyka wielkiego kompozytora. Festiwal powstał z chęci uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin wyjątkowego pianisty. Oczywistym wyborem miejsca na to wydarzenie był park im. Fryderyka Chopina. Nie tylko nazwa parku przyciągnęła organizatorów, w miejscu tym znajduje się również pierwszy powojenny pomnik kompozytora na Górnym Śląsku, który został odsłonięty 17 czerwca 1949 roku. Autorem popiersia pianisty jest gliwicki artysta Zygmunt Acedański. W największym pawilonie Palmiarni – historycznym – muzycy mają do dyspozycji specjalnie na tą okazję wypożyczany fortepian marki Fazioli model F 278. Instrument ten jest przygotowywany przez Pawła Kochanka, stroiciela NOSPR w Katowicach. Od początku festiwalu opiekę artystyczną sprawuje Jan Popis – muzykolog, krytyk muzyczny, juror festiwali i konkurów pianistycznych. Przez lata festiwal gościł znakomitych muzyków z całego świata i zyskał renomę nie tylko w Gliwicach, ale i na Śląsku. Od 2015 roku koncerty cyklu prezentowane są również na zamku w Pszczynie, a od niedawna także w Teatrze w Cieszynie.
Wiosna z Fryderykiem | fot. M. Buksa
Festiwalem o wieloletniej tradycji są Gliwickie Spotkania Chóralne, które w zeszłym roku obchodziły swoje czterdziestolecie. Jest to wydarzenie, która prezentuje polską i światową muzykę chóralną, w repertuarze świeckim i sakralnym. Koncerty odbywają się w gliwickich kościołach, w których architektura oraz akustyka podkreślają piękno muzyki. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Krzysztof Chlipalski – członek Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej. Historia zespołu sięga 1945 roku, kiedy to do Gliwic przybyli pracownicy i studenci Politechniki Lwowskiej. Pragnąc kontynuować działalność Lwowskiego Chóru Technicznego, utworzyli nowy zespół śpiewaczy. Dzisiaj zespół aktywnie bierze udział w różnych projektach muzycznych, a także występuje z powodzeniem w międzynarodowych konkursach chóralnych. Festiwal przez cztery dekady pozyskał ogromną liczbę fanów, którzy rokrocznie chętnie biorą udział w trzydniowej uczcie muzycznej.
Jubileuszową, 25. edycję będzie miał w tym roku Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Bachowski. Od początku jego dyrektorem jest Piotr Oczkowski, znakomity popularyzator muzyki poważnej, a głównym organizatorem Klub Inicjatyw Kulturalnych. Festiwal jest najstarszym wydarzeniem w regionie, dającym słuchaczom możliwość usłyszenia na żywo utworów wykonywanych na dawnych instrumentach muzycznych. Wielokrotnie odbywały się na nim polskie prawykonania utworów Jana Sebastiana Bacha oraz innych kompozytorów epoki baroku, co wpisuje festiwal w nurt najbardziej prestiżowych wydarzeń w kraju. Festiwal gości co roku najwybitniejszych muzyków krajowych i zagranicznych, którzy maja możliwość zaprezentowania się w przestrzeni przede wszystkim gliwickich i okolicznych kościołów.
Międzynarodowy Gliwicki Festiwal Bachowski | fot. Grzegorz Łańcucki
Co roku melomani mają też możliwość wysłuchania koncertów odbywających się w ramach All’ Improvviso Festival. W tym roku pierwszy z koncertów odbędzie już 27 marca. Festiwal przez 16 lat istnienia zdobył liczną stałą publiczność i bardzo duże uznanie. Jest to wydarzenie wyczekiwane przez Gliwiczan. Organizator festiwalu Towarzystwo Kulturalne FUGA proponuje słuchaczom spotkania z artystami o światowej sławie, którzy wykonują muzykę dawną improwizowaną pochodzącą z wielu krajów europejskich. Podczas każdej edycji publiczność ma możliwość wysłuchania premierowych koncertów, a nawet polskich prapremier oper.
All’ Improvviso Festival| fot. Dominik Bac
Festiwal odbywa się w ciekawych wnętrzach. Jednym z nich są Ruiny Teatru Victoria, unikatowa scena mieszcząca się w niezwykłym wnętrzu ruin spalonego XX-wiecznego teatru. Panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dzięki której odbiór prezentowanej muzyki jest wyjątkowy. Koncerty w ramach festiwalu odbywają się również w Pszczynie oraz Katowicach.
Opisane wyżej festiwale to duże wydarzenia kulturalne, ale miłośnicy muzyki poważnej mają w ofercie również wyjątkowe koncerty, które mają cykliczny charakter i na stałe wpisały się już w repertuarowy muzyczny kalendarz Gliwic. Jednym z nich są koncerty Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, które gromadzą bardzo liczną publiczność. Orkiestra założona została w 2000 roku. Powstała dzięki inicjatywie prof. Jana Ballarina – ówczesnego dyrektora PSM I i II st. w Gliwicach, Waldemara Staniczka – skrzypka i menadżera, Andrzeja Rosoła – dyrygenta, oraz przedstawicieli władz samorządowych Gliwic. Na jej bazie kilka lat później powstał Zespół Muzyki Salonowej Eleganza, który regularnie koncertuje w różnych przestrzeniach zarówno w salach, jak i w plenerze. Zainteresowaniem cieszą się także Podwieczorki muzyczne w Willi Caro, które odbywają się w zabytkowych wnętrzach gliwickiego muzeum. Repertuar tych kameralnych koncertów jest zróżnicowany, dzięki temu możemy poznać wielu artystów z polski i zagranicy. Koncerty prowadzi Piotr Oczkowski, a organizatorem jest Klub Inicjatyw Kulturalnych.
Zapraszamy do Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej, w którym można otrzymać informacje na temat wszystkich festiwali i nabyć bilety na większość koncertów.
autorka tekstu: Anna Grochowska, Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej
* Kierunek Gliwice – projekt w którym Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej raz w miesiącu będzie zabierać nas w podróż po Gliwicach. Szykujcie się na sporą dawkę wiedzy i ciekawostek o naszym mieście. Jeżeli temat Was zainteresuje, po więcej (informacji, przewodników) zapraszamy do CIKiTu, którego nowa siedziba mieści się w Centrum Przesiadkowym.