*Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej raz w miesiącu będzie zabierać nas w podróż po Gliwicach. Szykujcie się na sporą dawkę wiedzy i ciekawostek o naszym mieście. Jeżeli temat Was zainteresuje, po więcej (informacji, zdjęć, przewodników) zapraszamy do CIKiTu, którego nowa siedziba mieści się w Centrum Przesiadkowym. Dziś pierwszy odcinek, który jest pomysłem na wycieczkę z dzieckiem!

Jedną z największych atrakcji Gliwic jest Palmiarnia Miejska, która znajduje się w Parku Chopina. Należy ona do najstarszych tego typu obiektów w naszym kraju, a jej początki sięgają II połowy XIX w., kiedy to powstały pierwsze szklarnie o charakterze wystawienniczym. Co ciekawe z tego okresu pochodzi tez układ ścieżek w otaczającym Palmiarnię parku, niektóre okazy drzew i znajdujący się obok Dom Ogrodnika. Powstanie parków miejskich i Palmiarni wpisywało się w obowiązującą w XIX w. koncepcję „miasta ogrodu”. W myśl tej teorii zabudowa miasta była luźna i niska wpleciona w rozległe tereny zielone z wieloma miejscami do odpoczynku i rekreacji. Z pewnością park i Palmiarnia były ulubionym miejscem spacerów dawnych mieszkańców Gliwic, również dzisiaj cieszy się niesłabnącym powodzeniem gliwiczan i tłumnie przybywających turystów.

Czy wiecie, że trzy najstarsze palmy, które znajdują się w gliwickiej Palmiarni, to Feniksy Kanaryjskie, które maja obecnie ponad 160 lat?

Dotarły do Gliwic wraz z innymi tropikalnymi roślinami na specjalnie zorganizowaną wystawę botaniczną w 1924 r. Wystawa ta przyczyniła się do gwałtownego rozwoju palmiarni, w której wkrótce pojawiły się inne tropikalne rośliny i zwierzęta. Na przestrzeni kolejnych dziesiątków lat obiekt rozrastał się i zmieniał.

W 2013 roku w Palmiarni utworzono nowy pawilon z akwariami, w którym można podziwiać ryby pochodzące z różnych ekosystemów wodnych z pięciu kontynentów.

W największym akwarium prezentującym środowisko rzeki Amazonki możecie zobaczyć arapaimy – jedne z największych ryb słodkowodnych. W pozostałych czterech pawilonach ekspozycyjnych zgromadzono aż 6000 gatunków roślin pochodzących z całego świata. Palmiarnia kryje też wiele innych ciekawostek. Przemierzając kolejne pawilony dzieci mogą zostać tutaj prawdziwymi odkrywcami fauny i flory z różnych zakątków kuli ziemskiej. Nie będziemy zdradzać szczegółów i pozwolimy im odkrywać samodzielnie skarby Palmiarni.

Jeśli poszukujecie innych pomysłów na spędzenie czasu z dziećmi sięgnijcie koniecznie do przewodnika „Śląskie z dzieckiem”, który jest dostępny w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej. Znajdziecie tam propozycje wycieczek bliskich i dalekich, zarówno na pogodne, jak i deszczowe dni.

źródło, foto: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej

Przewodnik Śląskie z dzieckiem na tle budynku Palmiarni