Grafika informująca o spotkaniu z Tomaszem Raczkiem. Czarne tło i twarz mężczyzny w okularach.

fot. Kamil Szpilski

Rynek Kultury to autorski projekt Centrum Kultury Victoria – propozycja na każdy wakacyjny piątek. Kultura dostępna, kultura dla każdego, swobodna wymiana myśli – to idea przewodnia spotkań, które będą odbywały się w Ruinach Teatru Victoria.

14 lipca zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Raczkiem,

krytykiem filmowym i youtuberem (prowadzi własny kanał wideorecenzji filmowych), redaktorem naczelnym Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich, autorem audycji RACZEK MOVIE w Radiu Nowy Świat i nagrodzonego KREATURĄ 2022 podcastu THE ORIGINALS.

Wcześniej był m.in. kierownikiem literackim Zespołu Filmowego „Oko”, redaktorem naczelnym polskiej edycji PLAYBOYA i miesięcznika FILM, dyrektorem kanałów telewizyjnych nfilmHD oraz wicedyrektorem TVP2. Razem z Zygmuntem Kałużyńskim stworzył nadawany przez kilkanaście lat cykl filmowy „Perły z lamusa” w TVP2. Autor 15 książek o filmie i telewizji oraz 3 albumów płytowych z muzyką filmową. Laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego, Wiktora, Nagrody PISF za popularyzowanie filmu w telewizji oraz właściciel tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Strzemińska.

Znana i ceniona dziennikarka Polskiego Radia Katowice popularyzująca poprawną polszczyznę na jego antenie. Uhonorowana przez Radę Języka Polskiego Medalem Ambasadora Polszczyzny. Autorka i realizatorka audycji językowych i literackich „O czym milczy historia”, „Literackie co nieco”, „Słowa i słówka”, „Z lamusa Leszka Mazana”.

W tym roku  weszła w skład ósmej kadencji rady języka polskiego przy prezydium Polskiej Akademii Nauk. Do jej zadań należy między innymi rozwój i popularyzacja polszczyzny, a także dbałość o język polski i jego ochrona.

g. 19.00 – otwarcie letniego tarasu Ruin Teatru

g. 20.00 – część artystyczna

Organizator: Centrum Kultury Victoria w Gliwicach

Partnerzy wydarzenia: PKM Gliwice, Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, Qubus Hotel, Gents Events

Patroni medialni: Nowiny Gliwickie, Radio CCM, Dzisiaj w Gliwicach

Data wydarzenia:
14 lipca | godz. 19:00
Miejsce wydarzenia
Ruiny Teatru Victoria, al. Przyjaźni 18, Gliwice
Wstęp bezpłatny